♥ Katie, you’re busy dying, might as well be happy ♥

Dzisiejsza stylizacja jest w stu procentach mną. Czyli jak wiele razy już pisałam `pomieszanie z poplątaniem`. Dużo wszystkiego, wiele nie pasujących do siebie rzeczy, które w rezultacie do siebie pasują tylko trzeba połączyć je ze sobą z umiarem. To był ułamek sekundy, chwila, kiedy to wszystko połączyłam. W rezultacie byłam zdziwiona, że wszystko wyszło tak ładnie, bez problemu. Oczywiście pierwsza myśl, która przeszła mi przez głowę to, co inni pomyślą, ale później przestałam się tym wszystkim przejmować. Zupełnie nie wiem dlaczego, ale ta stylizacja kojarzy mi się troszeczkę z Suzy z `Moonrise Kingdom`. Chyba nie mam nic do dodania jeśli chodzi o ten look.
Today’s look is in one hundred percent me. I know I’ve written it million times and I probably will, but it’s just `jumbling confusion`. So many different things which don’t suit together on first sight. I just feel like every thing goes well together. We just must remember about frugality. It was just a piece of second, a moment and I knew how I want my look to look like. I was surprised it came out without any problems and so pretty. Of course my first thought was: what will others say. But then I stopped care. I don’t know why but this outfit reminds me of Suzy from `Moonrise Kingdom` a little bit. Well, I guess, I have anything to add if it goes about this 🙂
Wracam, wracam do świata żywych. Kasia, ja Kasia, Tilda. Przez ostatnie kilka miesięcy miałam zawahanie własnej osobowości zastanawiając się kim tak naprawdę jestem, kim powinnam być żeby podobać się ludziom, żeby przestali się na mnie gapić jak na gimnazjalistkę i dziwaka z kosmosu. Strasznie na tym straciłam, bo wciąż czuję jakbym utraciła cząstkę mnie. Nie warto jest zmieniać się tylko dlatego, że chcemy się komuś podobać. Jeżeli ktoś nie akceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy to czy warto w to brnąć? Dobrze, że sobie to uświadomiłam. Lepiej późno niż wcale. Mam nadzieję, że już nigdy nie będę na nikogo patrzeć i będę po prostu sobą. Wstydzę się tego przed samą sobą, że chciałam się komuś podobać i dlatego zrezygnowałam z wielu rzeczy, które kocham, z tego jak lubię się ubierać, jakiej lubię słuchać muzyki, jakie lubię czytać książki. Najgorsze jest w tym wszystkim to, że znów wróciłam do punktu wyjścia czyli wstydzę się samej siebie. To okropne uczucie, którego chcę się jak najszybciej pozbyć. Czeka mnie droga, ale przez nią przejdę i wrócę do bycia mną, kroczek po kroczku. Będę taką Kasio – Tildą jaką chcę być i jaką jestem w sobie, w środku. Wciąż nie wiem kim jestem i chyba nigdy się tego nie dowiem, ale wiem, co kocham i co lubię i nie powinnam tego zmieniać i się tego wstydzić, nie ważne, co kto powie. Powinnam się chyba też trochę bardziej otwierać. Ale to takie ciężkie kiedy na każdym rogu czyha tyle zła. Kiedyś rozmawiałam z Panem, który powiedział mi, że w każdym człowieku jest dobro. Ja tak nie uważam. Ludzie są okropni, źli i podli. Są tylko wyjątki. Więc jak tu być sobą jeśli większość nie akceptuje Cię takim jakim jesteś ? Teraz to brzmię jakbym była wybrykiem natury haha. Dam radę, prawda? Wiem, że tutaj jest dużo dobrych duszyczek, które mi pomogą :).
Co u Was kochani? Ja ostatnio chorowałam, leżałam w łóżku. Te kilka dni było naprawdę ciężkich. Wczoraj już trochę wyszłam z łóżka i nie mogę napatrzeć się jaki świat jest piękny. Piękny, cudowny ! Słońce świeci, grzeje, oświetla wszystko. Koty wychodzą też się grzeją, no cudownie 🙂 Odwiedziła mnie wczoraj Ola, ale musiała już dziś raniutko wracać do siebie, szkoda, oj szkoda… W środę byłam u mnie znajoma, która przeprowadzała ze mną wywiad radiowy. Ależ dziwne przeżycie. Wydawało mi się, że nie będę się denerwować rozmową do mikrofonu, a jednak niespodzianka. Nagadałam się głupot. Chociaż przyznaję, wyjątkowo starałam się być mądra i przede wszystkim wiedziałam o czym mówię. Cóż, jak leżałam w łóżku to oglądałam sobie filmy i tylko tyle się wydarzyło. Zaczęłam oglądać film, który bardzo mną wstrząsnął. Obejrzałam zaledwie kilka minut i nie dałam rady do końca. Nazywa się `Never Let Me Go`. Okropność. Może kiedyś go skończę, jak będę na siłach. W ostatnich dniach wyszło mnóstwo nowych klipów. Takich teledyskowych jak i tych akustycznych. W końcu nauczyłam się robić playlisty na YouTube i teraz mogę słuchać do woli to, co lubię :). Ah, technika mnie nienawidzi, a ja ją tak kocham. Powiem Wam, że już trochę głupieję od tej wiosny. Wszystko mi się plącze (dokładnie jak ten post, który nie ma sensu) i nie mogę się skupić.. 
I’m back, I’m back into reality. Katie, me Katie, me Tilda is back. I’ve had own personality fluctuation for few months back. I had no idea who I am, who I want ot be and who should I be to people start accept me. I’m sick of people who look at me like I was thirteen and someone from outer space. Actually, I lost so much being not myself and I still feel like I lost a little piece of me. I finally understood that it’s not worth. I mean changing myself into person I’m not. Especially if we do it just because I want to attract someone’s attention. If people don’t accept us that way we are, is it worth changing then? I’m glad I realised that. I really hope I stop care about others and their opinion about me. I’m ashamed of myself I wanted to attract someone’s attention and it made me change every thing about me. I give up with things I love, e.g:  my hobbies, my style, music I love, books I love reading. The worse thing is I’m back to the point I was few years ago and I’m ashamed of myself. It’s odd feeling but I want to throw it out. I must go through it but I know I can do it again, step by step. I’m going to be Katie-Tilda who I want to be and who I like to be and who I’m inside. I still have no idea who I really am, and I guess I will never find out but I know what I love and what I like and I shouldn’t change it. I guess, I should be more open. It’s hard if there is so much evil around the world. I had a small talk with a gentleman who told me there is good in each of us. Actually I don’t believe it. People are so mean. There are only exception and they are good people. So it’s hard to be myself when there are no acceptance around. wow, now I sound like I was a freak or something, I’m not. I can do this right? I know, here are many good people who supports me.
How are you sweethearts? I’ve been sick lately and I spent these days in bed. Actually these days were very dangerous to me, but now every thing seems ok. I felt better yesterday so I decided to go out and I can’t stop wonder how beautiful is world. So lovely! The sun is shining, it’s warm and every thing is so frech 🙂 Even cats go out and get some warm :). My sister Ola came to visit me yesterday but unfortunatelly she had to go back home today morning. What a shame. Wednesday- my friend came to visit me and she interviewed me to a radio. It was such weird experience. I mean, I have never thought it may be so stressing to talk to microphone. But wow, surprise! I was so nervous. I spoke some stupid things as usual. But yeah, I must mention I really tried to be clever and I knew what I was talking about. Well, as I wrote earlier I spent these days in bed. Anything interesting happened. I just watched some movies. I’ve seen a movie which touched me. I’ve seen only few minutes of that movie. I just couldn’t watch it till the end. It names `Never Let Me Go`. So awful. Maybe I finish it one day. There are so many new lovely video clips in Internet! I can’t handle it :). There are just videos like videos and some acoustic ones. Finally, I have something to listen to. I finally realised how to create playlist on YouTobue and now I can listen to every song I want to. Ah, technique hates me, and I love it so much :). Well, I’m getting silly because of Spring. Every thing is so confusing for me and has no sense. Just like this post. I just can’t focus on anything…
Dress – Vintage
Top with collar – Topshop
Tights – Marilyn
Boots – Dr Martens
Beret – H&M
Necklace – Cropp // Bijou Brigitte
Brooch – Tregvart
Bracalets – gifts from friends
Earrings – I don’t remember
Bag – Topshop
Sunglasses- Choies

Follow on Bloglovin

73 Comments

 1. Oh Katie you're sooooooo adorable! This is such a lovely outfit (nothing new to me, your outfits are ALWAYS perfect)! I love that sweater and that dog brooch is the most adorable thing in adorable town! Xoxo sweety!

 2. I like it when you are just Katie! This look is so cute, everything works so well together. You can;t be afraid to be yourself, it is so important to express your own style and feel comfortable being you. I hope you can work towards being yourself again soon. Also feel better!

 3. Wow masz totalnie pojechany styl uwielbiam ludzi którzy wyróżniają się z tłumu 🙂 Widac po twoich stylizacjach że jesteś artystyczną duszą która lubi bawić się modą i eksperymentować z nią to sie bardzo ceni 🙂 O stylizacji tylko powiem że jest po prostu genialna 🙂 Rób swoje dziewczyno bo robisz to BARDZO DOBRZE 🙂

  PS: Jeżeli masz ochotę zapraszam Cie do odwiedzenia mnie może Ci się spodoba jeżeli tak to może follow to follow ?

  https://www.facebook.com/dreaomofparadisebydomi
  dreamofparadisebydomi.blogspot.com
  http://instagram.com/dreamofparadisebydomi

 4. Katie you look marvelous!! Don't change your style for nobody. Everyone in this world tried to change for that special one! To get his attention. That's the way it goes but it's important to realize that's it not worth it. Like you did!! Glad you're feeling better again. Enjoy the sunshine!!

  xx Mira

  http://www.glamdevils.com

 5. Cudownie wyglądasz !
  Nie zmieniaj się bądź wyjątkową sobą, nie ma co dopasowywać się do otoczenia. Nigdy bym nie pomyslala, że miewasz takie chwile zwątpienia, ja zawsze podziwialam i podziwiam Cię, za to jaka jesteś, jaki masz styl 🙂

 6. Wow! This outfit suits you so perfectly and I love the glasses with it! The colors are just so nice for spring and this light pink is just YOUR color! I love it!
  Have good start in the week!
  Lots of love!

 7. Thanks for your comment it made my Day!
  I followed you à while ago and I , too , think you got the thing , so much cuteness!
  I Love your outfit (Love the brooch and glasses!) but most of all the text.
  It is so true, I so think the same about people in France. I dont know where you are: but maybe that means grass is not really green abroad…
  🙁
  Xxx
  Lorna
  http://lornasharp.blogspot.com

 8. We can not always please everyone, so it is better to please ourselves, being true to what we love and love to do, the accessories are so lovely, and I think you played very well combined tartan with pink, you look lovely!

 9. I have been thru a similar stage in my life, but I'm glad you choose not pleasing the masses, but you are true to yourself. Mean people exist, we don't need to even try to convince them since they will always find something to pick on ;P.
  You look lovely and I agree – this style is perfect for you 🙂
  xxx

 10. Oh Katie, you're not a freak! In fact, you're one the few normal and decent human beings in this world. I don't believe every person has good in him, I believe most people are awful, without a drop of good in them.
  You are incredibly intelligent and you know what you're doing. I'm glad you decided to be yourself and stop pretending. I'm glad, because you're awesome and being yourself is a gift to this world 😛
  As for the outfit, I love how crazy it is. Can't believe you can style pieces that generally wouldn't look good together, but they look magnificent on you. You have a talent for this! ^_^

 11. Tak łatwo jest zatracić siebie, swój styl… Mam wrażenie, że szczególnie, gdy się bloguje – jest tak wiele dziewczyn, które zaczynały ze swoim charakterystycznym stylem, a potem stawały się coraz bardziej modne i gubiły to, co je wyróżniało. Ciągłe bycie sobą to trudna sztuka – ale nigdy bym nie pomyślała, że osoba tak wyjątkowa i charakterystyczna jak Ty może mieć z tym problem. Trzymaj się, nie poddawaj się, bo jesteś wspaniała taka, jaka jesteś. I niech nikt Ci nie wmawia, że jest inaczej 🙂

 12. I know very well how guilty we can feel when we realize we tried to change ourselves for someone, it sucks, but as you say, step by step! Don't think about that too much, it will only hurt you more :c
  And you look so cute, as always! your jewlery is so fun ^^

 13. Prześlicznie tutaj wyszłaś ; * Tak dziewczęco , a zarazem kobieco ; ) Super lubię cię w takich stylizacjach ; ) Super dodatki ; ) Miałabym pytanie? za ile kupiłaś torebke? ; * Obserwuję ♥ Pozdrawiam ; )

 14. Teraz jak już odnalazłaś siebie, życzę Ci abyś już nigdy nie zwątpiła w to wszystko. Mam nadzieję, że tymi małymi kroczkami wrócisz do bycia sobą ! ;*
  I wyglądasz świetnie, jak zawsze. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *